melike

3 dakikalık okuma

‘blogdown’ bir R paketi ve tamamen R markdown formatını kullanarak websitesi / blog oluşturmamızı sağlıyor. Eğer ki temel websitesi tasarımınlarından / taslaklarından birini uygulamayı tercih ederseniz, sistemin çok kolay olduğunu göreceksiniz. Ben de paketle henüz yeni tanıştım ancak şu anda bu yazıyı okuduğunuz sayfayı da bu paketi kullanarak hazırladığımdan, kısaca paketi ve kullanımını özetleyim istedim.

Blogdown nedir?

R Markdown ve Hugo altyapısını kullanarak statik websitesi hazırlamanızı sağlayan bir R paketi. Detaylı bilgi için benim de tüm bilgimin dayandığı blogdown kitabını incelemenizi tavsiye ederim.

Blogdown ile websitesi / blog oluşturmanın avantajı nedir?

 1. Eğer web geliştirme ve tasarım hakkında deneyiminiz yok ama R dünyasına aşina iseniz, tamamen R Markdown sözdizimini (syntax) kullanarak websitesi hazırlayabilirsiniz.
 2. Eğer zaten HTML, CSS vb. biliyorsanız, yazılarınızı R Markdownda hazırlayabilir ancak siteyi istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.
 3. Wordpress gibi blog sağlayıcılara göre daha büyük esneklik söz konusu
 4. Özellikle blogunuzda R kodu / sonucu paylaşma düşünceniz varsa, zaten sistem R Markdown temelli olduğundan kolaylıkla yapabilirsiniz. Örneğin şunu yapmak için ayrıca figür oluşturmanız bir çaba sarfetmeniz gerekli değil:
cnts = table(c("v-shaped", "straight")[(mtcars$vs + 1)], 
  mtcars$gear)
barplot(cnts, main = "Car Distribution by Gears and Engine", 
  xlab = "Number of Gears", col = c("lightblue", "lightgreen"), 
  legend = rownames(cnts))

Basamaklar

Yükleme

Her zamanki CRAN ile R paketi yükleme yoluyla paketi yüklüyoruz. Ayrıca websitesi oluşturmamız Hugo’ya bağlı olduğundan onu da yüklememiz gerekiyor.

install.packages("blogdown")
blogdown::install_hugo()

Tema Seçimi

Sonra websitemizi yapmaya başlamadan önce temamızı seçmemiz en iyisi, sonradan değiştirmek istersek bu biraz zorlu bir işleme dönüşebilir istediğimiz temanın kurulum / ayar dosyalarının karışıklığına göre. Tema seçmek için Hugo temalarını kullanmalıyız: https://themes.gohugo.io/

Temayı seçtiğimiz zaman, temanın github sayfasını bulup, https://github.com/user/repo şu şekilde olan adresten ‘user/repo’ kısmını not etmeliyiz.

Klasör oluşturma

 1. RStudio’da yeni bir proje oluşturun.
 2. blogdown::new_site(theme = 'user/repo') kodunu, ‘user/repo’ yu tema sayfasından aldığınız bilgi ile değiştirerek çalıştırın. Bu şekilde seçtiğiniz temayla beraber sitenin temellerini oluşturmuş oluyoruz!

Ayarlar

‘config.toml’ dosyası oluşmuş olmalı. Bu dosya seçtiğiniz temaya göre değişiklik gösterecektir, ancak genelde açıklamalar da eklenmiş oluyor. O açıklamalara göre bu dosyayı istediğimiz şekilde güncelliyoruz.

Ön izleme

‘RStudio Addinleri’nden ’Serve Site’ seçeneği ile websitesinin canlı bir demosunu açabiliriz. Dosyalarda yaptığımız değişikliklerden sonra her kaydedişimizde ön izleme aktif olarak güncellenecektir. Önemli bir nokta - normalde rmarkdown dökümanlarını ‘knit’ diyerek html’e çeviriyoruz, blogdown kullanırken bunu yapmamalıyız.

Yeni gönderi oluşturma

Yine ‘Rstudio Addins’ kısmını kullanarak ‘New Post’ diyerek, gerekli bilgileri de girerek yeni gönderimizi oluşturabiliriz.

Siteyi yayınlama

Ben siteyi yayınlamak için ‘www.netlify.com’ kullanıyorum. Ücretsiz ve github reposu üzerinden otomatik olarak site kurulumu yapıyor. Önerdiğim yöntem şu:

Projenizin klasöründe .git başlatın. .gitignore dosyanıza ‘public’ klasörünü ekleyin. Tüm dosyaları ekleyin, commit edin. Github hesabınıza gönderin ( github reponuzun public olması gerekmiyor). Netlify’a kaydolup GitHub hesabınıza erişim verin, doğru repoyu seçin, websitesi adresini kontrol edip gerekli görürseniz değiştirin - yüklemeyi başlatın (deploy). Çok kısa bir süre sonra seçtiğiniz adresten websiteniz ziyaret edilebilir durumda olacak.


Burada blogdown’a çok kısa bir bakış sunmak istedim. Detaylı olarak öğrenmek isterseniz tekrardan mutlaka blogdown kitabına bakmanızı öneriyorum. Sorular için aşağıdaki yorum kutularını kullanabilirsiniz.


Yararlı bulduysanız ilgili ortamlarda paylaşarak gönderinin daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Yorum / öneri / eleştirileriniz için aşağıya yorum bırakabilir, içeriğin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz! Paylaşımlardan haberdar olmak için blog’u takip etmeyi (rss takip) unutmayın! Paylasimlardan haberdar olmak icin blog’u takip etmeyi unutmayin!

Say something

Comments

Nothing yet.